VDR w Ubuntu 10.10

Ten wpis został napisany dawno temu i może być już nieaktualny.

VDR w Ubuntu 10.10Używam VDR od lat. Do tej pory zwykle kompilowałem go ze źródeł. Nie jest to skomplikowany proces, ale od kiedy jestem także użytkownikiem Ubuntu zrobiłem się nieco leniwy. Przy okazji instalacji nowego wydania Ubuntu zainstalowałem VDR z pakietów dostępnych w dystrybucji.

Instalacja

W oficjalnych repozytoriach Ubuntu nie ma paczki z vdr-xine, którego do tej pory używałem do wyświetlania obrazu z VDR. Jest za to xineliboutput, który wykonuje to samo zadanie (a nawet więcej). VDR, xine i xineliboutput instalujemy jednym poleceniem:

sudo apt-get install vdr vdr-plugin-xineliboutput xine-ui libxine1-xvdr

Instalator zapyta nas, czy utworzyć katalog na nagrania. Ja wolałem wybrać inną lokalizację, dlatego pominąłem ten krok. Jako zależność dla VDR instaluje się także lirc. Jeśli posiadamy pilota możemy go w tym momencie skonfigurować.

Konfiguracja

Zamiast trzymać nagrania w domyślnej lokalizacji (/var/lib/video.00), wolałem wskazać swój katalog domowy (/home/kuba/Wideo/vdr). W tym celu dodałem siebie do grupy vdr i dałem jej prawo do pisania w tym katalogu:

sudo adduser kuba vdr
sudo su kuba
sudo chown -R :vdr ~/Wideo/vdr
sudo chmod -R 775 ~/Wideo/vdr

Teraz pozostało już tylko upewnić się, że VDR uruchamiany będzie podczas startowania systemu i zmienić lokalizację katalogu na nagrania. Podstawowa konfiguracja odbywa się w pliku /etc/default/vdr:

# /etc/default/vdr
#
# See also /usr/share/doc/vdr/README.Debian.gz
#

# Change to 1 to enable vdr's init-script
ENABLED=1

# Change this to 1 if you want vdr to be able to shutdown the
# computer
ENABLE_SHUTDOWN=1

# Options that will be passed to vdr's commandline
# for example: OPTIONS="-w 15"
OPTIONS="-w 60"

VIDEO_DIR="/home/kuba/Wideo/vdr"

Pozostałe pliki konfiguracyjne VDR w Ubuntu trzymane są w katalogach /etc/vdr i /var/lib/vdr. Do testów potrzebujemy przynajmniej listy kanałów:

sudo mv /var/lib/vdr/channels.conf /var/lib/vdr/channels.conf.default
sudo echo 'TV POLONIA;CYFRA +:11488:HC56M2O0S0:S13.0E:27500:160=2:80=pol@4:500:0:5101:318:1500:0' > /var/lib/vdr/channels.conf

Oglądanie TV

VDR jest uruchamiany przy starcie Ubuntu i nieprzerwanie chodzi w tle. Możemy go uruchamiać i zatrzymywać tak jak każdą inną usługę:

sudo service vdr start

Do VDR łączymy się poprzez frontend xine. Po uruchomieniu xine wystarczy kliknąć w ikonkę xvdr. Taki sam efekt uzyskamy wydając poniższe polecenie:

xine xvdr://

VDR

Jakub Zalas

Jakub Zalas

Architekt, Programista, Trener