Ubuntu 9.10 Karmic Koala już jest!

Ten wpis został napisany dawno temu i może być już nieaktualny.

Ubuntu 9.10 Karmic Koala zostało dziś oficjalnie wydane na świat. Wersja jest przełomowa, bo nie zawiera tylko usprawnień, czy aktualizacji. Niektóre z komponentów zostały zastąpione nowymi, bardziej nowoczesnymi. Pełny opis zmian umieszczono na stronie Ubuntu. Przedstawię po krótce tylko te, na które czekałem.

Czas uruchamiania

Ubuntu 9.10 Karmic Koala - Start systemuKoala uruchamia się na prawdę szybko. Wszystko dzięki nowemu systemowi Upstart, który zastąpił wysłużony już System-V init. Upstart to oparty na zdarzeniach menadżer usług, który pozwolił na zredukowanie czasu uruchamiania całego systemu do 20-30 sekund. Oczywiście czas ten mocno zależy od posiadanego sprzętu.

System plików

Ext3 gościł w systemach Linuksowych już bardzo długo. Ubuntu 9.10 odsyła go do lamusa instalując domyślnie jego następcę - ext4. Dzięki temu możemy cieszyć się szybszym dostępem i zapisem na dysk. Ext4 dostępny jest tylko dla świeżych instalacji. Aktualizacja jest wprawdzie możliwa, jednak nie zapewni nam pełnego wzrostu wydajności.

Ubuntu One

Kolejną ekscytującą funkcjonalnością jest Ubuntu One. Pozwala na przechowywanie, synchronizację i dzielenie danych pomiędzy komputerami lub innymi użytkownikami. Często potrzebuję tych samych plików, czy skryptów na komputerach w domu, pracy, czy laptopie. Ubuntu One powinno pomóc mi w ich bezbolesnej synchronizacji.

Ubuntu Software Center

Głównym celemen Ubuntu Software Center jest uczynienie procesu zarządania oprogramowaniem jeszcze łatwiejszym. Na pierwszy rzut oka aplikacja wygląda podobnie do tej występującej w poprzenich wersjach Ubuntu. Zaznaczamy co nas interesuje, a reszta dzieje się sama. Program jest ściągany z Internetu i instalowany. Możemy wybierać z wielu kategorii oprogramowania Open Source. W przyszłości planowany jest także dostęp do płatnych aplikacji (pierwotnie program nazywał się Ubuntu Software Store).

Pulpit

Ubuntu dostarczane jest z nanjowszą wersją Gnome (2.28). Jest to bardzo prosty, lekki i przyjazny menadżer okien. Co mnie cieszy bardziej to fakt, że w Kubuntu została zaktualizowana wersja KDE (4.3.2). Ten menadżer jest dużo lepiej konfigurowalny i ma ładniejszy interfejs. Oczywiście to kwestia preferencji. Ważne, że mamy wybór ;) KDE 4.3.2 w Kubuntu 9.10 (Karmic Koala)

Ubuntu Netbook Remix

W ostatnim czasie netbooki zyskały wiele na popularności. Ich małe wymiary wymagają innego podejścia do interfejsu użytkownika. Ubuntu Netbook Remix zostało przygotowane specjalnie pod urządzenia tego typu. System jest z pewnością wart uwagi dla posiadaczy netbooka.

Aktualizować czy instalować?

Ubuntu 9.10 wprowadza wiele świeżych rozwiązań (niekoniecznie omówionych tutaj). Aktualizując system ze starszej wersji nie będziemy mogli czerpać w pełni ze wszystkich korzyści. Niektóre zmiany, takie jak nowy system plików, czy Grub2 są zbyt rewolucyjne. Z tego powodu wolałem przeinstalować cały system niż go aktualizować. Ubuntu 9.10 Karmic Koala - Instalacja

Jakub Zalas

Jakub Zalas

Architekt, Programista, Trener