Ubuntu 10.04 Lucid Lynx

Ten wpis został napisany dawno temu i może być już nieaktualny.

Ubuntu LogoStabilne Ubuntu 10.04 Lucid Lynx ujrzało światło dzienne dwa dni temu. Wczoraj zagościło na moim laptopie. Ponieważ wcześniej używałem wersji beta, wiedziałem czego się spodziewać. I nie zawiodłem się.

Nowy Wygląd

Gnome wygląda teraz ślicznie. Oficjalnie rezygnuję z KDE. Przynajmniej na jakiś czas ;) Interfejs w Ubuntu jest spójny i bardzo przejrzysty. Wszystko jest na swoim miejscu i łatwo dostępne.

Użyteczność

Bardzo poprawiono użyteczność systemu. Szczególnie lubię integrację social media, komunikatorów i poczty w górnym panelu. Mniej doświadczonych użytkowników ucieszy fakt, że instalacja sterowników własnościowych, czy kodeków do filmów i muzyki nie stworzy już żadnym problemów. W pierwszej chwili, gdy spróbujemy odegrać plik nie wspierany przez otwartą bibliotekę, otrzymamy propozycję instalacji biblioteki o zamkniętej licencji.

Sklep Muzyczny Ubuntu One

O Ubuntu One Music Store pisałem podczas testów bety. Po instalacji systemu w odtwarzaczu muzyki automatycznie pojawiły się utwory wcześniej kupione w sklepie Ubuntu. Domyślnie każda piosenka składowana jest także w naszej przestrzeni dyskowej Ubuntu One.

Chromium na Pokładzie

Co mnie ucieszyło nie mniej to fakt, że przeglądarka Chromium jest już dostępna w oficjalnych repozytoriach. Aby ją zainstalować wystarczy wpisać  'sudo aptitude install chromium-browser' lub użyć Centrum Oprogramowania Ubuntu.

Więcej...

Jeśli programujecie w PHP powinien zainteresować Was wpis: Konfiguracja środowiska deweloperskiego PHP z nginx w Ubuntu 10.04.

Ubuntu 10.04 Lucid Lynx

Jakub Zalas

Jakub Zalas

Architekt, Programista, Trener