Tydzień przed Symfony Live 2011

Ten wpis został napisany dawno temu i może być już nieaktualny.

Symfony LiveZostał już tylko tydzień do tegorocznego Symfony Live w Paryżu. Już wiemy, że** Symfony 2.0** nie ujrzy światła dziennego na konferencji. Możemy liczyć na stabilne API, jednak ostateczne wydanie planowane jest na koniec marca. Mimo to konferencja zapowiada się ekscytująco.

Szkolenie (2 Marca)

Będę w Paryżu już 2 Marca, ale nie wybiorę się na szkolenie. Miejsca szybko się wyprzedały i nic w tym dziwnego. Szkolenie dość dogłębnie eksploruje temat Symfony2.

Dzień 1 (3 Marca)

Prezentacje prowadzone będą w dwóch ścieżkach. W ścieżce drugiej językiem dominującym jest francuski, co nieco ułatwi mi wybór (z uwagi na moją zerową znajomość tego języka). Konferencję otworzy Josh Holmes z "The lost art of simplicity". W Symfony2 chodzi głównie o prostotę, więc temat jak najbardziej na miejscu. Potem wybiorę się prawdopodobnie na "Application Security, Dependency Injection, and AOP in Symfony2" (Johannes Schmitt). Alternatywą jest potencjalnie równie ciekawe "State of the Symfony2 CMF Project" (Lukas Kahwe Smith). Chciałbym posłuchać zarówno o AOP jak i CMFie bazującym na Symfony2. W tej chwili AOP zyskuje nieznaczną przewagę. Tom Boutell opowie o Apostrophe, CMSie napisanym w symfony 1.4 ("Apostrophe: a Symfony-powered CMS your clients will love"). Nie interesują mnie już tematy symfony 1.x, więc będzie to dobra okazja, aby odwiedzić niekonferencję (unconference). Jest to mniej formalna ścieżka organizowana równolegle z konferencyjnymi. Uczestnicy mogą sami zaproponować i zaprezentować interesujący ich temat. Po lunchu Scott Chacon przedstawi pracę nad projektami z gitem ("Contributing with Git : Reducing the frictions of Open Source collaboration with the Git VCS"). Byłem na jego prezentacji rok temu i gorąco polecam tegoroczną. Sam wybiorę się posłuchać Pierre'a Springa w "Speedy App: Frontend Performance Considerations". Ponieważ wciąż utrzymuję projekt w symfony 1.0 ucieszyłem się z kolejnego tematu: "Nice performance using Sf2 cache wrapping Sf1 application." (Emmanuel Cohen , Marc Weistroff). Mam nadzieję wyciągnąć z niego lekcję, która pozwoli mi przeskoczyć przynajmniej z częścią kodu z symfony 1.0 na Symfony 2.0 ;) Kolejnego punktu jeszcze nie wybrałem. Nils Adermann opowie o budowaniu phpBB4 w Symfony2 ("phpBB4: Building end-user applications with Symfony2"), a Alvaro Videla przedstawi jak zintegrować RabbitMQ z Symfony2 ("There's a Rabbit on my Symfony - RabbitMQ and Symfony2 Integration"). Następnie posłucham o nowych formularzach ("Leveraging Symfony2 Forms", Bernhard Schussek). Nie miałem jeszcze okazji zagłębić się w tą część dokumentacji. Na deser Fabien Potencier opowie o... Symfony2 ;)

Dzień 2 (4 Marca)

Drugi dzień zacznie się dla mnie dylematem pomiędzy "Adopt Devops philosophy on your Symfony projects" (Fabrice Bernhard), a "Symfony2 - from the trenches" (Lukas Kahwe Smith, Jonathan Wage). Następnie Kris Wallsmith przedstawi Assetic ("Introducing Assetic: Asset Management for PHP 5.3"), czyli panaceum na problemy z optymalizacją css/javascript. Oglądałem prezentację z Symfony Live w San Francisco i muszę przyznać, że projekt jest niezwykle obiecujący. Ryan Weaver opowie conieco o Twigu ("Being dangerous with Twig"). Przekonałem się do niego po lekturze "Templating Engines in PHP" i miło będzie poznać go lepiej. Przed lunchem Fabien zaprezentuje "HTTP Cache" w Symfony2. Szczególnie interesują mnie ESI (Edge Side Includes). Z tego samego powodu wybiorę się też na "Varnish Cache and you" (Kristian Lyngstøl). Po obowiązkowym "Doctrine in the Real World" Jonathana Wage'a przyjdzie czas na "Behavior Driven Development for Symfony2" (Konstantin Kudryashov).  BDD to temat, którym mocno się inspiruję odkąd wyszła pierwsza wersja Behata. Testy czytelne dla klienta to niezwykle intrygująca idea. Potem wysłucham Stefana Koopmanschapa, który spróbuje udowodnić, że warto niekiedy oszczędzić sobie czasu i nerwów używając gotowych rozwiązań spoza świata PHP (Don't use a screw when you need a nail). Konferencję zakończy Fabien tajemniczą przemową "There is one more thing".

Hacking Day (5 Marca)

W sobotę odbędzie się otwarty dla wszystkich Hacking Day. Porozmawiamy o i pokodujemy w Symfony2 ;) Na Symfony Day w Kolonii byłem mile zaskoczony spotykając innego Polaka (razem było nas czterech). Jak będzie tym razem? Ktoś jeszcze się wybiera?

elePHPant w Paryżu

Jakub Zalas

Jakub Zalas

Architekt, Programista, Trener