Symfony Live 2010

Ten wpis został napisany dawno temu i może być już nieaktualny.

sflive2010W dniach 16-17 lutego w Paryżu odbyła się pierwsza, międzynarodowa konferencja Symfony Live. Była to nie lada gratka dla użytkowników  frameworka symfony, w której miałem wielką przyjemność uczestniczyć. Wiele ciekawych rzeczy dzieje się obecnie wokół symfony (i Symfony (;). Oto skrót z tego co wydarzyło się na konferencji, a także przedsmak tego co nas czeka w niedalekiej przyszłości.

CMS w symfony

Wieża EifflaDailymotion i Yahoo udowodniły, że symfony doskonale sprawdza się przy pisaniu serwisów generujących duży ruch i obciążenie serwerów. Wiadomo jednak, że nie ma zbyt wielu dobrych rozwiązań Open Source opartych na symfony. Do niedawna nie było nawet przyzwoitego CMSa. Teraz możemy wybierać z conajmniej trzech dojrzewających systemów tego typu: Sympal, Diem i Apostrophe. Są to dobre rozwiązania, jednak nie mogą konkurować z Drupalem jeśli chodzi o ilość funkcjonalności, czy łatwość w użyciu. Fabien nazwał je dobrymi eksperymentami, przy których wiele się nauczyliśmy. Zdobyte doświadczenia możemy teraz wykorzystać przy budowaniu jednego, super CMSa opartego na Symfony 2. Większość zgodzi się ze mną, że zamiast rozpraszać uwagę na kilka CMSów, lepiej jest skupić się na zbudowaniu jednego. Za to bardzo dobrego. Jonathan Wage (Sympal) i Tom Boutell (Apostrophe), mając połączenie sił na uwadze, założyli listę dyskusyjną symfony-cms-project-x. Póki co lista jest martwa, bo Symfony 2 jeszcze raczkuje.  Cieszy mnie sama deklaracja współpracy. Nie jestem pewien, czy reprezentanci innych CMSów (np Diem) byli obecni na konferencji, jednak podejrzewam, że każdy z chęcią poprze tą inicjatywę.

phpBB4 w Symfony 2

Nils Aderman, główny programista phpBB, poinformował o innym przełomowym wydarzeniu. Kolejna, czwarta wersja phpBB będzie oparta na Symfony 2. Ma to niezwykłe znaczenie dla przyszlości Symfony. phpBB jest jedną z bardziej popularnych aplikacji napisanych w PHP i jego migracja na Symfony 2 do pary z bardzo dobrym CMSem z pewnością zwiększy popularność farmeworka. Jeśli jesteście zainteresowaniu w zaangażowaniu się w projekt Open Source, to Nils szuka pomocy przy phpBB4. Każdy jest mile widziany. Pamiętajcie, że nie tylko programiści są potrzebni przy tego typu projektach!

Przedsmak Symfony 2

"Symfony 2 Revealed" była ostatnią i najbardziej oczekiwaną prezentacją na konferencji. Fabien Potencier, lider projektu Symfony, prawie jak Steve Jobs prezentujący iPada, odsłonił pierwszą wersję frameworka nowej generacji - Symfony 2. Symfony w końcu zyskało duże 'S'. Framework jest całkowicie nowy i jest wiele rzeczy, o których wypada napisać. Aby dowiedzieć się więcej przeczytajcie mój kolejny wpis: "Symfony 2 opublikowane (podczas Symfony Live 2010)". Szykuje się niezła rewolucja!

Sismo

Sismo to serwer integracji npisany w symfony. Jest używany przez Sensio i póki co nie został jeszcze otwarty. Jeśli liczyliście na to, że pewnego dnia będziecie mogli go użyć, nie oczekujcie, że stanie się to w najbliższym czasie. Jeśli planujecie postawić serwer integracji w ciągu najbliższego miesiąca, czy nawet roku, lepiej użyjcie czegoś innego (na przykład Hudson, czy Cruise Control).

Git

Scott Chacon zrobił świetnie wprowadzenie do gita i rozproszonych systemów kontroli wersji. Prezentacja była bardzo podobna do jego książki - progit. Większość ze słuchaczy wciąż używa rozwiązań typu subversion i wszyscy byli pod wrażeniem móżliwości gita. Myślę, że jest to następna generacja SCMów, które wkrótce zaczną wypierać subversion i spółkę. Dokładnie na tej samej zasadzie jak Subversion wyparł CVS, teraz git wyprze Subversion. Warto wspomnieć, że Symfony 2 jest publikowane na githubie, bo core team zastąpił svn właśnie gitem. Jeśli do tej pory nie mieliście okazji zapoznać się z gitem, to gorąco polecam lekturę progit. Książka jest dostępna także online.

Integracja

Integracja z uczestnikami i organizatorami jest zawsze jedną z ważniejszych części konferencji. Podczas Symfony Live było ku temu wiele okazji. Dzień przed konferencją wielu z nas spotkało się w Frog Pubie na sfPot. Po pierwszym konferencyjnym dniu zorganizowaliśmy spontaniczną wyprawę po paryskich pubach. Kolejnego wieczoru github sponsorował piwo i przekąski w Patrick's Irish Pub. Miałem szansę porozmawiać z wieloma interesującymi i doświadczonymi programistami z całego świata oraz ze znanymi figurami z kręgu Symfony i PHP. Na innych konferencjach poziom uczestników jest bardzo zróżnicowany. Tym razem było nieco inaczej, ponieważ wiedza uczestników Symfony Live była imponująca.

Imprezy Symfony w 2010

Jeśli przegapiliście lub po prostu nie mieliście szczęścia uczestniczyć w Symfony Live to nie wszystko stracone. W dniach 25-26 czerwca w Holandii odbędzie się Symfony Camp. 8 października w Niemczech planowany jest kolejny Symfony Day.

Jakub Zalas

Jakub Zalas

Architekt, Programista, Trener