Nauka Symfony2 przez pisanie testów jednostkowych

Ten wpis został napisany dawno temu i może być już nieaktualny.

Podczas Hacking Day na Symfony Live postanowiłem spróbować sił i po raz pierwszy napisać kilka testów dla Symfony2. Już od jakiegoś czasu jestem niemal fanatykiem TDD, a ostatnio mocno interestuję się BDD. Testy jednostkowe z pewnością nie są mi obce. Nie podejrzewałem jednak, że ich pisanie dla istniejącego kodu może sprawić tyle radości. Odkryłem też, że jest to doskonała metoda na naukę Symfony2.

Testuj i ucz się

Pisząc testy z pewnością wnosimy swój wkład w projekt. Poprawiamy jego jakość i wiarygodność. To, że przy okazji uczymy się, jest nieco mniej oczywiste. Udeżyło mnie to podczas próby pisania pierwszych testów. Zwyczajowo, jednej klasie w aplikacji odpowiada jedna klasa testowa. Czytając test uczymy się jak używać klasy, której on dotyczy. Poznajemy jej API. Z kolei wymagana do napisania testu analiza kodu samej klasy, wiele nam powie o wnętrznościach Symfony. Kodując później aplikacje będziemy mieli bardzo przyjemne uczucie, że rzeźbimy w frameworku, który znamy tak jakbyśmy sami go napisali.

Jak zacząć?

Na początek warto zapoznać się z podstawowymi zasadami. Dzięki standardom kodowania nauczymy się "mówić" tym samym językiem co inni programiści Symfony. Następnym przystankiem powinien być rozdział z dokumentacji o tworzeniu łatek. Dowiemy się z niego jak odbywają się prace i jakich narzędzi będziemy potrzebować. Na koniec (dla formalności) powinniśmy przeczytać jak uruchomić testy. Po lekturze powyższych artykułów będziemy w stanie sforkować repozytorium Symfony na githubie, sklonować je lokalnie i oczywiście uruchomić testy:

phpunit

Analiza Pokrycia Kodu Testami

Poprzez analizę pokrycia kodu testami (Code Coverage) możemy wyłuskać, które fragmenty zostały wykonane podczas uruchomienia testów. PHPUnit potrafi wygenerować nam raport z pokrycia w _html_u:

phpunit --coverage-html=cov

Z raportu dowiemy się, które klasy i metody zostały przetestowane a także, które linie zostały wykonane podczas uruchomienia testów (i ile razy). Tworzy to z raportu doskonałe narzędzie do lokalizacji nie przetestowanego kodu.

Niestety PHPUnit nie powie nam, czy wszystkie możliwe ściezki wykonania zostały przebyte. To musimy zrobić sami. Zauważyłem także, że aby otrzymać bardziej realny raport z pokrycia testami, powinniśmy wygenerować go dla odosobnionego komponentu.  Czasem jeden komponent jest używany przez inny i potrafi to sfałszować wyniki. Fakt, że kod został wykonany podczas testów nie oznacza, że jego zachowanie zostało przez nie zweryfikowane. ** **

Jakub Zalas

Jakub Zalas

Architekt, Programista, Trener